четвъртък, 26 януари 2017 г.

ЗА НАМЕСАТА НА ПРОВИДЕНИЕТО - Кръстина С.Христова, д-р по фармация

ВАЖНО СЪБИТИЕ ЗА ФАРМАЦЕВТИЧНАТА ОБЩЕСТВЕНОСТ В СОФИЯ

- СЪОБЩЕНИЕ В САЙТА НА БФС:

Българският фармацевтичен съюз и Фармацевтичният факултет на Медицинския университет - София ще отбележат 130 години от рождението на бележития български учен проф. д-р Асен Златаров.

На 7 април 2015 г. от 11:30 ч., с кратко тържество ще бъде открит барелеф на професор Златаров, дело на скулптора Атанас Карадечев, в централното фоайе на ФФ на МУ-София, до Първа аудитория.

Като съпътстващ проект ще бъде открита и авторска изложба за научния и житейски път на професор д-р Асен Златаров, дело на маг.-фарм. Кристиан Ковачев.

"Науката е рожба на човека и негова най-голяма сподвижница за напредъка на човечеството: науката прокарва пътя на цивилизацията и културата."

Проф. д-р Асен Златаров /1885-1936/ 

РЕТРОСПЕКТИВНО:
ЗА НАМЕСАТА НА ПРОВИДЕНИЕТО

Кръстина С.Христова, д-р по фармация

На 22. юни 2014 г. получих писмо по електронната си поща от непознат за мен маг.фармацевт КРИСТИАН КОВАЧЕВ. Споделяше ми, че участва като съставител в книга на Фондация „ВИГОРИЯ“, по случай предстоящия след няколко месеца 130 г. юбилей на проф. д-р АСЕН ЗЛАТАРОВ. Увлечен е в изучаване на живота и дейността на бележития учен. Сподели своя идея, че иска да дари реликва за Златаров на Фармацевтичния факултет, поради факта, че в старата сграда на Медицинския факултет проф. д-р Асен Златаров е преподавал физиологична химия на студенти от Софийския Университет от 1910 – 1936 година, до смъртта си. Кристиан отправи молба към мен за съдействие.
Приех го като знак от Провидението, явил се да възкреси моята идея за барелеф на проф. Златаров във факултета от преди 10 години, останала нереализирана. /По-късно узнах, че Кристиан е бил студент на гл. асистент по органична химия, д-р Любомир Раев, който го насочил към мен/.
Развълнувана, откликнах на желанието му, с готовност да го подкрепя. Споделих с декана на факултета проф. Николай Ламбов и идеята се превърна в проект за барелеф.
Съпричастно подкрепих реализирането на идеята с две статии, споделени с декана проф. Н.Ламбов и с проф.Илко Гетов, председателя на БФС, спонсор на проекта за барелеф, и бяха публикувани в електронното списание “Литературен свят“ на Георги Ангелов: „С почит към паметта на проф. Асен Златаров“, бр.67, 2014 г./в която споделях спомени за почитта към бележития български учен/ и „Споделено вълнение“, бр.68, 2014 г. Във втората статия споделих мнение за книгата „АСЕН ЗЛАТАРОВ – 130 години от рождението му“, издадена от фондация „Вигория“ на Мария Добрева и авторски колектив Людмила Генова, Свобода Бенева и Кристиан Ковачев.
Кристиан, с „ВОЛЯ ЗА ДЕЛО“ ангажира скулпторът Атанас Карадечев за проект на барелефа.
Подкрепата на проф. Н.Ламбов, освен съпричастен, беше и да осигури разрешение за барелефа от Института за паметници на архитектурата. Активно съдейства и проф. Илко Гетов с решението на БФС да спонсорира проекта, което ни дойде на двамата с Кристиан, като Коледен подарък. Също и готовият проект на барелефа, снимка от който Кристиан ми изпрати по имел от ателието на скулптора. Беше вдъхновено време и аз написах стихотворение „ПАМЕТНО“, посветено на юбилея, публикувано с дата 4.02.2015 г. в бр. 70 на „Литературен свят“. Вдъхновен и Кристиан написа „ПРИКАЗКА ЗА АСЕН ЗЛАТАРОВ“ и вместо биография постави на постер, както и стихотворението ми и статия на проф. Димитър Далев, по случай 10 години от смъртта на Златаров.
Поради мълчание на отговорния И-т с разрешение за поставяне на барелефа на сградата отвън, достъпен за почитта и на граждани, преминаха безрезултатно актуалните дати на честване през февруари и това ни измъчи до крайност. Кристиан разработи вдъхновено постерите за своята изложба с финансовата подкрепа на БФС.
Деканът проф.Н. Ламбов потърси съдействие от Ректора на МУ-т, чл.кор. проф.д-р Ваньо Митов, дмн, ръководител на катедрата по биохимия, който пое благородния почин и под неговия патронаж беше открит барелефът на проф. Асен Златаров във Фармацевтичния факултет.
Барелефът стана факт след състоялия се от 11.30 часа на 7-ми април 2015 година свещен ритуал за откриването му.
Така почитта на поколения фармацевти към паметта на Златаров намери своя достоен израз чрез неговия барелеф до входа на любимата му Аудитория, да напомня за него и да респектира младите поколения към знания и висок нравствен морал.
А нашата кореспонденция с Кристиан от юни 2014 г. до 7.04.2015 г. беше едно вдъхновено преклонение пред паметта на проф.Асен Златаров, разочаровани от бездушието на бюрократичната институция, но с непоколебима воля да се реализира проекта. Накрая заедно с декана проф. д-р Н.Ламбов,дфн и с проф.д-р Илко Гетов, дфн, бяхме духовно удовлетворени, че и Провидението ни помогна.

7.04.2015 г., София                                        К.Хр. 

Няма коментари: