сряда, 3 декември 2014 г.

КИСЛОРОДЪТ НА ЖИВОТА - Д-Р В. ЗЛАТАРЕВА /в. "Час", 1937 г.


КИСЛОРОДЪТ НА ЖИВОТА
/Ориг. загл. „ЛЮБОВ И АВТОРИТЕТ“/

Отношението към Aсен Златаров можеше да бъде определено ка­то съчетание на любов и авторитет. Хората го обичаха, без да го познават — добре, или дори никак — а заедно с това го уважаваха. Много пъти в своите обиколки из провин­цията аз бивах изненадвана от особено сърдечен прием. Хората би­ваха много внимателни към мене, слушаха ме с интерес, чакаха от мене да им кажа много и някак по важни неща. Аз оставах изнена­дана. Докато така, уж съвсем слу­чайно, ще бъда попитана: — Какъв ви е Асен Златаров — чичо ли ? И, когато разберяха, че никакви родстве­ни връзки нямам към него хората оставаха малко разочаровани. Толкова неговото име е голямо, любовта към него силна, че тя може да се прене­се към други и тях да обгърне и стопли.
Но заедно с това той беше име, което предизвикваше уважение и всяка негова мисъл беше правило, кое­то младите приемаха в пълнота.
„Само кражбата на портрети не е кражба“ — с това ние учениците оправдавахме подобни свои постъпки: така казва Асен Златаров. Негови мисли станаха нравствено пра­вило, което в съзнанието на млади­те заемаше по-високо място, отколко­то господствуващите правни и нрав­ствени норми.
„Смехът е кислородът на жи­вота“ — с това мнозина извиняваха всяка постъпка, която нарушаваше духа на сериозност. Трябва да се смеем, колкото можем повече, за­щото смехът дава сила на живота, поддържа жизненото горене у нас. В клас една ученичка се засмива. Учителят я вдига и започва да я мъмри. Тя отговаря: Но Асен Зла­таров казва, че смехът е кислоро­дът на живота. Учителят е победен: — така казва проф. Асен Зла­таров. Нима самият той не носи в душата си достатъчно силно уваже­ние към тоя български учен? А не е ли чудесно това, че учениците така много четат за Златаров, винаги се тълпят да чуят неговите сказки и понякога само за да го видят, след като знаят, че той е и Аура ?
— „Което младите пожелаят, то ще стане дело на утрешния ден“ — това вече не е една мисъл, на коя­то трябва и можем да се позовем, за да извиним или обясним една своя постъпка. Това е знаме на един жизнен път. Това е вярата на мла­дите. То е утвърждението на про­гресивното в живота. Младите се заразяват, в душата им се разга­ря огънят на борбата и те тръгват напред към утрешния ден. Тръгват в душата си: чертаят онова, което трябва да стане, и са уверени, че то може да стане.
Ето ги, те и днес са смутени пред неговия гроб, не могат да повярват, че той е мъртъв, защото не може да се изкорени от душата им вярата, че това, което те пожелаят, то трябва и непременно ще стане дело в утрешния ден.

Д-р В. Златарева


Статията е поместена във в. „Час“, от 6 януари 1937 г., стр.3           

Няма коментари: