петък, 6 октомври 2017 г.

СОЯТА - ЕДНА ХРАНА НА БЪДЕЩЕТО, проф. д-р Асен Златаров

СОЯТА
ЕДНА ХРАНА НА БЪДЕЩЕТО
Проф. д-р Ас. Златаров

След общия стопански разстрой, който войната докара, проблемата за прехраната на широките народни слоеве взема сѐ по-болезнен вид. Това създава грижи и на общественици, и на социолози, и на хигиенисти, загрижени за бъдещето на расата. И ние виждаме, че не само в изобщо обедняла Европа, а и в богата Америка, парламенти и правителства вземат решения, правят проучвания, за едно разрешение набавянето на пълна, здравна и евтина храна на широките народни слоеве. И виждаме, че и в Германия, и в Италия, и в Съединените Американски Щати, като едно от ефикасните средства за разрешението на тоя важен обществен проблем се сочи засяването и използуването за храна варивото соя.
Случаят ми помогна през 1906 година, на всемирното изложение в Милано, в китайския павилион да се опозная със соята като народна вековна храна на Далечния изток, където милиони хора, при най-нехигиенични условия на живота – заразни болести, гъсто население, примитивна култура – са могли с една най-пригодна за здравето храна, състояща се главно от соя и ориз, да устоят на всички угрози. Оттогава това интересно културно растение не е преставало да ме интересува. В редица публикации аз се опитах да го проуча и проагитирам и, наистина, интересът към това вариво бе доста порасъл. Нашият земеделец охотно се отзовава на нови почини, които биха разнообразили културите му и които биха му дали източник за нов поминък. За съжаление, официално натоварените у нас държавни органи твърде малко му съдействуват в това направление. Често дори му пречат, както бе случаят със соята. Какви ли не измислици не се създадоха: че не вирее у нас, че е скъпа култура, че не може да служи за храна, защото е отровна, че няма пазари за нея… Измислици крайно вредни. А какво виждаме да става в културните страни?
В Съединените Американски Щати, Департаментът по агрикултурата – учреждение, което има власт, колкото няколко наши министерства – назначава комисия да проучи изчерпателно въпроса, как може да се набави пълна, здравна и евтина храна за народа и тая комисия от лекари, биохимици, агрономи и икономисти намира, че тая храна е соята. В Германия, комисията по земеделието при Райха взема решение да се почне култивиране на соя в страната, защото само чрез нея населението ще се избави от глада за белтъчини и масти, които застрашават републиката.
В Италия, по заповед на Мусолини, се образува комисия, на която е дадено да проучи въпроса за соята и тая комисия е дала заключение, че въвеждането на културата на соята за Италия е възможно и желанно, защото ще допринесе твърде много за народното изхранване. А у нас ние сѐ още можем да спорим – храна ли е соята или не и дали може да вирее у нас или не… В пространна Русия, пак по заповед на народните комисари, е почнато още от 1925 година насам да се култивира навсякъде. Но ние сме охолна страна и можем да чакаме…
Брийа-Саварен, на чиято книга „Физиология на вкуса“ честваха миналата година стогодишнина, пише в прологомените на тая книга следното: „За човешкия род е много по-полезно да се открие едно ново едиво, отколкото една нова звезда“. И колко мъчно е да се въведе в практика едно ново едиво! Фридрих Велики е докарал бунт сред войската си, когато е заменил ръжения хляб с пшеничен: казали, че не искат да ядат невкусният и нехранителен хляб. А един от Людовиковците е употребил хитрост, за да накара населението да яде картофи – „тия корени за свините, които миришат на кал“, както казвали : той поставял стража в нивата с картофи, която стража разказвала на минуващите селяни, че вардят да не копаят други една храна в тая нива, която се копаела и варяла само за краля.  Ноще стражата се махвала и околните идвали да крадят от кралската храна… Кой от нас не е виждал с каква гримаса някой чужденец за пръв път опитва киселото ни мляко? А накарайте го да изпие една чаша боза!... Човек е крайно консервативен по отношение на храната си. Всяка нова такава му се струва най-първо безвкусна: блудкава му  е, горчи му, лошо му мирише…
Но всичко е до навика: след известно усилие свиква се с новото и то дори може да стане любимо едиво. Как ли е изглеждал вкусът на фасула на нашите предци, които първи са го опитали като храна? Фасулът е донесен като нова култура от Америка след откриването ѝ. А един голям наш поет бе ни нарекъл „фасулковци“…
Така би било и със соята. При първа употреба, може би, тя ще изглежда не така свойствена на вкуса ни. Но колко лесно се свиква с нея: почва да се предпочита пред другите варива. В моето семейство я готвят и всички я намират за вкусна храна. Домакински училища, вегетариански ресторанти, трябва да бъдат първи, които да я въведат и наложат като търсено едиво. А Министерството на земледелието трябва да издаде за селото книжка, как се отглежда и използува като храна и фураж соята.


Статията е поместена в приложение „Семейна Беседа“, година трета, брой 24, декември 1935 г.

Няма коментари: