сряда, 24 септември 2014 г.

НИКОЛА РАКИТИН - ЛИТЕРАТУРЕН ГЛАС, БРОЙ 234 /В СТАТИИ И СНИМКИ/



Тъжно ли ви е за смъртта на Ракитин, господа български граждани? Наистина ли ви е тъжно?
Добре! Това показва, че още имате сърца. И добре стана, че показвате този факт. Защото до сега той твърде слабо си личеше.
Собствено, защо, господа българ­ски граждани, вие показвате, че има­те сърчица, само когато умре някой голям българин ? От глупост ли правите това, или от лекомислие?
Ракитин беше жив и здрав, пишеше своите вдъхновени песни, радваше се, като дете на българската земя, на вития Вит, на цъфналите вишни и на своите хубави рожби. Радваше се и на вас, господа българ­ски граждани. И ви обичаше. Беше нежен и сърдечен към вас.
А вие тогава не показвахте сърчицата си. Криехте ги дълбоко, да не би да изгорят от неговия слънчев поглед. Или се бояхте, че той ще ви каже: „Гледайте, колко мънички сърца?! Кръв ли има в тях, или нищо?
Ако бихте показали тогава сърцата си, Ракитин щеше да бъде жив. Защото трепетите на вашите сърца, щяха да заглушат кикота на една злоба, която плете шантажи и убива големите хора ; защото този трепет като вълна щеше да залее безочието, безсрамието, подлостта и низкото тъпоумие; защото, ако сърцата ви отделяха само по една капка кръв, река би потекла. Кър­вава река би потекла, господа бъл­гарски граждани, и в нея навеки би се удавило всяко сквернословие, от­правено към човека, който си слу­жеше с най-сладките български слова.
Сега ви е тъжно. Наистина много ви е тъжно. Сензацията ви потресе. Ударът беше така неочакван, че вие загубихте душевното си равно­весие, заклатихте се от замайване и когато се озърнахте, за да потър­сите престъпниците, измъчили и обругали Ракитин, видяхте собствените си сенки.
Не се сърдете, господа български граждани. Нали сме демократична страна ? Кой друг, освен демоса, е виновен за съществуващите щу­ротии ?
И точно за това ви е тъжно.
Ще дойде лято, ще тръгне демоса на екскурзии, туризъм, рибарство и слънчеви бани. Влаковете ще гъмжат от демос - патриотичен и възторженкойто ще се възхища­ва от цветята и тревите, от зе­мята и слънцето и ще пее „мила родино“.
А останалите по гранита капки кръв ще викат към небесата: „Бащице Хемус, не си ли обиден ? Раз­търси своята каменна снага и смажи мравките!
Не се плашете, господа български граждани. Вървете спокойни на ту­ризъм, спорт и рибарство. И не мислете за тунел № 3.
Ракитин беше най-добрия човек на нашата грешна земя, и неговата кръв не може да вика за възмездие.
Нали точно за това ви е много тъжно ?
София, 2 май 1934.
Змей Горянин


* * *



За поета на слънцето

Госпожо, кой ще ви посреща в Плевен сега! — изписка Лили Ракитин, най-голямата дъщеря на незабравимия покойник . . .
Да, кой ще ме посреща, кой ще ни посреща сега !
Това могат да помислят всички, които са ходили в Плевен. Първият човек, когото виждахме ние на гарата и през студените зимни дни, и пролет, и есен, беше Ракитин. Със светнало лице, със слънчева усмивка, с весел поглед, с широки крачки той идеше към вагона, простираше голямата си десница, грабваше ръцете ни и извикваше, тъй както би извикал всеки от ония, снажни като него и като него с широки души балканджии.
 Е, добре дошли, добре дошли ! Живи бяхме пак да се видим!
После той ни отвеждаше в своя скромен дом и пак тъй широко се провик­ваше на жена си:
 Майко, добър ти ден ! Водя ти гостите !
Имаше ли с какво да се гостят тия гости, по-нататък Ракитин не се грижеше. Той беше като врабците, за които пише в последното си стихотворение, че и да няма кой да ги храни, когато поетът умре, те ще дойдат на гроба му да клъвнат от коливото (обредно, варено жито, бел.ред.)
Ракитин често идваше у нас в Со­фия, по цели часове се разговаряхме на лю­бими теми — народа, обичаите му, думите му. Благодарение на своята общителност той беше цяла съкровищница от впечатле­ния, събирани направо от селата, малките градове, пътниците по трена.
В разстояние на три години три пъти посетих Плевен и то главно заради Раки­тин. Първият път той беше учител, спокоен, жизнерадостен, щастлив. Вторият път той беше директор на музеите, ентусиазиран, пълен с идеи задоволен морално. Разведе ме навсякъде, дори преспах на „горна земя“, както той наричаше парка.
Тук всред природата ще настаня­ваме от сега нататък всички писатели, които посетят за сказки Плевен. Нека си отидат доволни, че пак да дойдат. Имаме нужда от тях.
Каква чиста мечта трептеше в погледа му, когато, като ми показваше паметниците, каза:
Ще опиша всичко това в една популярна книга, да знае народа, какви велики дела са ставали тук.
Третият път той не беше нито учител, нито директор на музея; той беше читалищен деец, благодарен, доволен, примирен.
Добре, че ме наредиха да обикалям читалищата из България. Тамам за мен работа !
Заведе ме в Пордим (град близо до Плевен, бел. ред.) на околийска читалищна конференция. Говори там простичко и сърдечно, тъй както той си говореше. Пред светлия му поглед се рисуваше обичната родина, осеяна с хиляди чита­лища — слънца на просвета.
На последния читалищен конгрес той беше вече клюмнал.
Бай Ракитин, ще дойдеш и в на­шето село, нали? се надпреварваха да го поканят делегатите тъкмо един ден преди смъртта му.
И той обещаваше, обещаваше наляво и надясно, както Вазовият епитроп, когато отговаря на дечицата: „Ще ви дойда, ще ви дойда, дядовото, скоро ще дойда на гости на школото. . . и няма да си ида вече . . .“
Широката му усмивка бързо застиваше на лицето. Но, ние неговите приятели, си мислехме, че балканският дъб ще прео­долее обидата, която му бяха нанесли напоследък. Нали животът беше най-голямата радост на този слънчев поет!
Колко жестоко сме се лъгали!
Калина Малина

Няма коментари: