четвъртък, 3 юли 2014 г.

ПРИРОДА И НАУКА - ИВАН ПЕТРОВИЧ ПАВЛОВ



ПРИРОДА И НАУКА
ГОД. VI (1935—1936) Проф. Д-р Ac. Златаров
МАРТ 1936, Кн. 7

Иван Петрович Павлов

 На 25 м. м. е починал от грип патриархът на днешната физиология, гениалният академик проф. Иван Петрович Павлов. Умира 86 годишен, след като цели шестдесет години е отдал на наука и научни завоевания. A делото му е огромно: то самото е цяла епоха. Почнал с физиоло­гията, биохимията, психологията на храненето, където цяла серия от великолепни от­крития увековечават сами те име­то му, Павлов постепенно навлиза в сложната област на физиоло­гията на нервите и мозъка. И тук се редят серия изумителни по своето остроумие опити, ценни факти и блестящи теоре­тични схващания. Но, това което на­прави името на академика Павлов всесветски извест­но, това е областта на условните рефлекси, където той е неоспорваният новатор, майстор и водач. Тука, при разра­ботката на въпро­сите по условните рефлекси, се очерта ге­ниалният удар и самобитен стил на Па­влова. Разширението и приложенията, които взе учението за условните рефлекси, както в общата физиология, така и в психологията и социал­ните науки, е изумително. Това е, може би едно от най-големите придобития на науката на 20 век! И право казва сам Павлов, че на голе­мия въпрос, какво представлява човешката личност в нейното единство, е вече даден първи научен отговор, ка­то е хвърлен и първият сигурен мост меж­ду така наречени­те психични про­цеси и физиоло­гични процеси. А има ли в наука­та по-важен и по- спорен въпрос от тоя ? И руска­та наука с пра­во може да се гор­дее, че е създала нови области, че има своя Иван Петрович Пав­лов! А колко мно­го и даровити не­гови ученици са приемници на съкровищницата от идеи, която големият техен учител им е завещал.
Иван Петро­вич Павлов бе природа нервна, динамична. Видях го как усърдно и делово председателствуваше през август миналата година, междуна­родния конгрес на физиолозите, събран в Ленинград и Москва. Конгрес от хиляди чужди и толкова съветски делегати. Никой не подозираше, че тоя беловлас но жив, пъргав и с ясен глас велик учен е за последен път на своя върховен пост! Павлов остана верен в службата на своята родина: въпреки многото примамки от чуж­бина, той не се изкуси и не напусна Русия. И за­това съветското правителство му е особено благодарно. В негова чест и в негово име то му обзаведе цяло научно градче с многобройни ла­боратории, паркове, жилища, стопанство — един­ствено по рода си научно селище. Това е Колтушu на 25 клм. далече от Ленинград. Там имах и аз радостта да стисна ръката на тоя голям човек и да чуя неговите ободрителни думи: „От България? Браво, значи южно славянство! Радвам се, много се радвам, че вашата страна е взела участие в тоя голям международен праздник на науката. Работете, страстно работете в името на науката и човека! Не забравяйте, че науката има велика социална мисия!“
Да, науката има велика мисия! И в нейния пантеон името Иван Петрович Павлов, ще остане за всякога на предно място. Вечна му слава!

Няма коментари: