петък, 17 януари 2014 г.

СПИСАНИЕ "ХИМИЯ И ИНДУСТРИЯ" бр.2/85 г.

"Химия и индустрия" бр.2/85 г. 
"Химия и индустрия" бр.2/85 г. - броят е посветен изцяло на проф. д-р Асен Златаров, във връзка с честванията по случай 100-годишнината от неговото рождение
Иван-Асен Златаров, по-късно известен само като Асен Златаров, е роден на 4(16) февруари 1885 г. в Хасково в родолюбивото и будно семейство на Теофана и Христо Златарови. Детството и юношеството си малкият Асен прекарва във време, когато още не са отшумели такива грандиозни събития за българския народ като освободителните въстания срещу османското робство, Освободителната руско-турска война, Съединението между Княжеството и Източна Румелия през 1885 г. Той расте в духовната среда на едно високоинтелигентно за времето си семейство и тези две влияния — външното, обществено-политическото със своя все още неизживян възрожденски дух, и вътрешното, семейното със своите духовни добродетели — ще оставят дълбок отпечатък в целия му по-сетнешен живот и ще го направят чувствителен и отзивчив към обществените събития и страстно увлечен в духовните постижения на човечеството.
Бащата Христо Златаров е роден в Чирпан. Като младеж работи в аптеката на д-р Чомаков в Пловдив, където проявява голяма любознателност — научава за късо време френски език, овладява аптекарството и то му става професия. След три години работа в Пловдив той се премества в аптеката на д-р Миркович в Сливен, а след това открива и самостоятелна аптека в Хасково. В Сливен той се оженва за дъщерята на видния хасковски търговец Хаджи Иванчо Минчев, Теофана, и бива изпратен в Италия във връзка с неговите търговси дела. Там будният и паметлив млад човек не се занимава само с търговия, а полага значителни грижи и за своето по-нататъшно образование — научава италиански език, посещава лекции по право, интересува се и от литература. В Италия Христо Златаров се запознава и с освободителното италианско движение, така че след завръщането в поробената си родина той го осмисля на българска почва — става участник в борбите на нашия народ за свобода. Сподвижник е на Левски и сътрудник на местния революционен комитет. Тази дейност на Христо Златаров не остава незабелязана от турската власт. Той е осъден на заточение в Анадола, откъдето се завръща едва след освобождението. Тогава се отдава на активна обществена дейност — става народен представител, председател на Хасковския окръжен съд, адвокат.
Бащата е първият, който насочва малкия Асен към химията. Той води с него разговори по природонаучни въпроси, а при едно свое пътуване до София му купува малка химическа лаборатория. С нея Асен, макар и само във втори клас (днешен VII), прави първите си химически опити и поради неуменнето си едва не подпалва при опити с фосфор хасковското петокласно училище.
Майката на Асен Златаров е била жена с поетична душевност и широки интереси. Макар и завършила само килийно училище, тя самостоятелно научава руски й отчасти полски и чете в оригинал произведения на тези езици.
Малкият Асен отначало учи в Хасково, след това в Пловдив, но завършва гимназия в София, където след смъртта на бащата се премества цялото семейство.
След завършването на гимназия Златаров се колебае как да продължи своето образование. Има явно проявени интереси и обич към медицината, но по здравословни причини записва химия и през учебната 1903—1904 г. той е студент-химик във Физико-математическия факултет на Софийския университет. Но наред с химическите занятия, воден от своята жажда за повече знания, той посещава лекции и по други дисциплини.
В Софийския университет Златаров остава само една година. Жаден за голямата европейска култура, на следващата година той заминава за Швейцария и в Женева продължава да следва химия, която и завършва през 1907 г.
Времето, прекарано от Златаров в Женева, има огромни последици за неговото духовно развитие. Там той слуша лекциите на видния представител на химическата наука Карл Гребе и упорито експериментира. Но и тук наред с химическите лекции живо се интересува и от други дисциплини. Прослушва курса по биохимия и ботаника при Шода, слуша лекции по натурфилософия при Емил Юнг, по литература при Бувие, по политическа икономия при Мило. Освен това Златаров е често и в кръга на руските революционни емигранти и гори в техния обществен патос. Тук той се запознава и с Жан Жорес, запленен е от неговата обаятелна личност и социалистическите му идеи и до последния си час има остава верен.
През 1908 г. Златаров защищава в Гренобъл, Франция, докторската си теза на тема ״Върху нови цветни вещества от групата на индулина“. Още същата година, през есента, Златаров става учител в Пловдивската мъжка гимназия и навлиза най-активно в обществения и културния живот на града.
През следващата година Златаров е в Мюнхен на специализация по химия на хранителните продукти и по съдебна химия при проф. Т. Паул. Оттам изпраща статии в България върху най-различни теми, като сътрудничи в списанията ״Естествознание“, ״Съвременна хигиена“, ״Съвременна мисъл“, ״Демократи-чески преглед“.
Завършил своята специализация през лятото на 1910 г., през ноември същата година той постъпва като асистент във Физико-математическия факултет на Софийския университет при проф.Пенчо Райков. От тази година започва неговата кипяща университетска научно-изследователска и научно-популяризаторска дейност, която ще го изведе до върховете на българската култура.
През 1910 г. Златаров се оженва за Евдокия Атанасова и от този щастлив брак се раждат две момчета — Асен и Светозар. По-късно те и двамата ще завършат медицина и по този начин ще осъществят ״първата голяма любов“ на баща си.
И през всичките тези години Златаров работи трескаво не само като експериментатор, но и непрекъснато пише статии, брошури, издава книги, популяризира постиженията на съвременната наука, изнася близо 1000 сказки по цялата българска земя и става любим оратор на жадната за знания българска публика. Междувременно става редовен доцент (1922 г.), извънреден професор (1924 г.), а през 1935 г. бива избран за ръководител на Катедрата по органична химия към Физико-математическия факултет.
Поради своето честно и безкомпромисно отношение към парливите проблеми на деня неговият административен път не е лек. Той постоянно среща пречки от най-различно естество. Може би тези непрекъснати тревоги и допринесоха за неговата ранна смърт. На 22 декември 1936 г. Златаров умира във Виена след безуспешен опит да бъде спасен чрез операция. На 27 декември 1936 г. той бива погребан в София при стечение на многохилядно множество не с молитви и религиозни песнопения, а с ботевски песни. При преминаване на траурното шествие под железопътния мост към гробищата самотен локомотив идва, застава там и започва пронизително да свири. Ботевите песни и тревожната локомотивна свирка бяха последният поздрав на българския народ, който Златаров отнесе със себе си като знак на голямото уважение и обич към него и на вярност към неговите завети.

Подготви за печат: КРИСТИАН КОВАЧЕВ


С благодарност към доц. СВОБОДА БЕНЕВА за материала