петък, 17 януари 2014 г.

КОКАИНОМАНИЯТА - проф. Асен Златаров /Из "Гибелни блаженства"/


Кокаиноманията. — Психиатрите определят, че морфинът е отрова за вегетативната нервна система, който приспива в сладостна мъгла, но той почти не засяга мозъка, затова умствените разстройства при него почват доста късно. При кокаина е по-друго: той е отрова едновременно и на симпатичната нервна система, и на мозъка и затова докарва скоро до побъркване и същинска лудост.
Влиянието на кокаина върху симпатикуса е обратно на това на морфина: той го възбужда, което личи и по разширените зеници на окото.
Мозъкът се трови от кокаина отчетливо, особено малкият мозък, откъдето произтичат чести случаи на сърдечни и дихателни синкопи при вземане на кокаин. Разсъдъкът, сетивните възприятия и волевите движения са докоснати от кокаина: имаме при кокаиномания смътност на идеите и сетивни илюзии, които идват до халюцинации и делир. Стига се до същинско умопобъркване. Това предизвиква една буйна лудост: като пружина без спирачка е такъв побъркан. Идва се дори до епилептични прояви: било конвулсивни, било психични.
Една от типичните черти на кокаиноманията са кокаинните илюзии и халюцинации. Пред очите на кокаиномана, особено в полумрак, предметите вземат чудат вид и оживяват: почват да гримасничат, губят очертанията си, жестикулират, гледат презрително и насмешливо. Хората по улицата му изглеждат или джуджета, или гиганти. Илюзията може да мине в същинска халюцинация, както и при хашиша. Пред очите му се явяват блясъци, ушите бучат, по кожата му минават бодли и го драскат.
Типичното в тези илюзии е, че кокаиноманът вижда около себе си многобройни светли точки, златен дъжд или светещи мушици и пчели, от чиято вихрушка му се замайва свят. В ушите му бръмчи мотор на някаква буйно движеща се машина. А особено тези специални кожни перцепции, които са характерни зрителни смущения: по кожата си или под нея той вижда цял мир от пълзящи, скачащи и бягащи насекоми: дървеници, бълхи, въшки, краста, микроби, парченца от игли, кристали от кокаин. И тая илюзия е не само зрителна, но тя се усилва и от осезаеми усещания. И боде с игла да ги лови и затваря в кутия. Същите усещания той има и в устата си и се мъчи чрез кашляне, храчене, плезене да изплюе неприятното насекомо или косъм, попаднал в гърлото му. Често дори си боде езика, за да умъртви това насекомо.
Често двама кокаинисти, когато се срещнат, почват да си внушават тия илюзии и почват да се пощят един други. По тялото им минават тръпки или като че ги лазят мравки, лицето им и крайниците им избледняват и изстиват.
Сънищата на кокаиномана са от същия порядък: страшни зверове, чудовища или огнен дъжд го връхлитат, милиони пчели го бодат. Идва делир, дори беснуване, което може да доведе до престъпление.
Кокаиноманът става хипохондрик и мизантроп: целият свят му се струва, че е въстанал срещу него, пък и самият кокаин израства като личност, която му се заканва и го гони. И той почва да ругае кокаина, да го бие, да му се заканва.
Но този делир не свършва дотук: мислейки се за преследван и гонен, кокаиноманът идва до бясна възбуда срещу хората и почва нападение срещу тях. Някакво садистично чувство го води: той иска да си отмъсти чрез бой и ругателства, а някога и със смърт на тези, които са го принудили към тая болест, които са му внушили и са го хипнотизирали да бъде такъв, да страда от кокаина и все пак да го жадува.
*  *  *
Кокаиновото пиянство. — Кокаиновото пиянство настъпва няколко минути, след като се смръкне дозата кокаин, която съобразно привичката варира от няколко сантиграма, та дори до 0,5—1 грам. Това пиянство трае 2—3 часа. То почва с пълна анестезия на носовата лигавица. След това се изпитва хлад, който лази по лицето, устата. И идва еуфорията: дълбоко вътрешно задоволство на дух събуден и разкрилен, литнал високо над скърбите, униженията и мизериите на живота. Задълженията, повелите на закона и морала изглеждат дребна и глупава условност, за която не бива да се мисли. Ражда се чувство за мощ и сила. Мисълта е властелин, който може всичко. Една деятелна, победна радост, шествуваща възторжено, облива душата. ״Морфинизмът се стреми да осъществи будичния идеал: нирваната, сладостното самовглъбяване, отпочивката на съществото върху самото него си, а кокаинизмът се стреми към идеала на Ницше: воля за могъщество — дейно и победно проявление на личността над света.“
Пиянството при кокаин не е стихнало както при опиума, а е силно и остро избухливо и викащо: както и при алкохола.
Тази възбуда идва от няколко причини. Болният се вглежда в себе си и намира с прехлас, че паметта му е събудена и отчетлива, че умът му работи ясно и бързо. Той е обладан от свобода, смелост, чувство за лично превъзходство и това изявява с висок глас, с властни жестове и доволен смях. Щастлив е, че живее. И му се иска по-голям дял от благата на живота: става закачлив, дързък, нападателен и смел. Лицето му грее от блаженство, а блясъкът на очите му, чиито зеници са крайно разширени, издава мъжка воля и господарско чувство.
Но той усеща известно мускулно безпокойство, затова почва да ходи, да жестикулира, бъбрив е, пише писма и отпочва проекти за важни артистични, научни или комерчески предприятия. От тези предприятия нищо не излиза, разбира се, защото няма дисциплинирана воля и усилие, които да ги довършат.
Пияният чувствува своите физични сили увеличени и наистина той има една голяма издръжливост срещу умората, което учудва приближените му.
Половият нагон е екзалтиран и кокаинистът става предприемчив. Това обаче само в началото на страстта: когато дойде настанената вече кокаинна практика, половите сили отпадат и са парализирани. Това изчезва след отбиване от отровата.
Щом се изяви по-остър кокаинизъм и почне кокаиноманията, характерът на болния се променя: той става мрачен, ревнив, раздразнителен и нападателен. От най-малък повод се сърди, вика, прави скандали и дига ръка. Цитира се случаят, когато една кокаинистка става от мястото си и удря безпричинно плесница на една дама, седнала на съседна маса: причината била, че тази дама уж много я заглеждала.
Макар да има аналогия между кокаинно и алкохолно пиянство, първото е с много по-голяма яснота в деянията, макар еуфорията да е по-силна и нападателните тежнения по-буйни.
Когато мине пиянството, настъпва депресия: тялото грохва, краката са подкосени, грижа и печал връхлитат душата. Кокаинистът нито може да легне, нито да си почине в спокоен кът: под него като че се разкрива бездна и той се чувствува немощен, излишен, захвърлен. И срещу това угнетено състояние церът е един: нова доза кокаин. Повтаря се същата история, както и при другите еуфористични отрови: върви се по един прокълнат кръг, от който няма изход.
Във всеки случай жаждата за кокаин има нещо по-малко зловещо и неизбежно от тая при морфина. Кокаинът не създава органична нужда и глад, а само една психична потребност, затова той не става такава органична потребност и с него при насилствено и бързо скъсване няма опасност от синкоп и смърт. Нуждата от кокаин е не за да се даде повишен тонус на отпаднала органична служба (сърце, дишане), а за да се премахне черна и гнетеща скука, която парализира кокаиномана без кокаин. Споменът за еуфористичната възбуда омагьосва волята и съзнанието на кокаиномана и го прави жертва на отровата.

Кокаиноманът има типичен изглед, слабо и бледо лице, застарял вид, тънки, болезнено трептещи ноздри, мигащи непрестанно очи,силно разширени зеници. Гласът му е слабо хриплив и се чувствуват слаби заеквания при говор поради сухотата в устата.

Подготвил за печат: КРИСТИАН КОВАЧЕВ