понеделник, 7 април 2014 г.

ЕМИЛЪ ФИШЕРЪ - статия от проф. Ас. Златаров,1923 г.

ЕМИЛ ФИШЕР
Д-ръ Ас.  Златаровъ.

Емилъ Фишеръ

На 15 юлий 1919 г. почина един от най-големите химици, каквито вековете сa дали: Емил Фишер. Германското Хими­ческо Дружество посвещава на живота и делото на Емил Фишера специална обемиста книга от своето списание (1921 год.), дето в ясни и подробни черти се описва личността и творбата на тоя, който остави на органическата химия гениалните резултати на своята четиредесет и пет годишна неуморна работа, в която от начало до край личи проникновението на учен, който през векове само се ражда.
Емил Фишер е роден на 9. октомврий 1852 г. На 22 години завършва доктор по химия при Adolf von Bayer, по него време професор в Strasburg. Дисертацията на Фишера е синтези и про­учвания върху багрила от групата на фталеина и флуоресцеина. Не дълго след това изнамира фенилхидрацина — „лъвски скок на гения" (както бележи един негов ученик) — което съеди­нение в последствие се указа така ценно при изследванията му групата на въглехидратите.
Байер отива професор в Мюнхен и при него хабилитира младия Емил Фишер, от дето почва цял ред ценни публикации.
На 29 години Емил Фишер става редовен професор в Ерланген (1882). През 1885 г. заема катедрата по органична химия в Вюрцбург, а на 40 години е вече ординариус на катедрата по органична химия в Берлин, дето неуморно работи цели 27 години.
В Мюнхен (1876—1878), Емил Фишер, за едно с бра­товчеда си Otto Fischer, почва изследвания в групата на розанилините - трифенилметанови багрила. Но макар тая насока да е обещавала на Фишера големи изгоди, понеже тъкмо тогава гер­манската индустрия за бои откупуваше богато всяко изнамиране в тая област, той прекъсва своите издирвания по боите и по­вече с тях не се занимава. Почват все по-вече и повече да го привличат проблеми от органична химия и биология. Пак в Мюнхен, 29 годишен, почва изследвания върху кафейна. От тия си изследвания по-после Емил Фишер дойде до обяснение стро­ежа на пикочната киселина и на цял ред съединения от растителен и животински произход, които се числят в групата на пурина. И химици и медици широко използуваха тия му откри­тия. Цялата сложна фамилия на ксантина, гванина, кафейна, теобромина и теофилина бяха основно разучени и синтетично въз­произведени. Това е плод на упорита 24 годишна лабораторна работа. Само разгадаване ядрото на пурина трая 14 години усилен труд ! В тая група Емил Фишер и сътрудниците му дадоха 146 синтетични продукти, някои от които използува фармацията и медицината.
Пуриновата група е важна и за биологията: нуклеиновите киселини, които влазят в състава на ядрото на клетките са съе­динения съдържащи пуринови производни. При редица болести на материалния жизнен обмен, дето се явяват пикочна киселина и пуринови бази в патологични количества, беше важно да се знае какъв произход имат тия тела, и тука изучванията на Фи­шер хвърлиха обилна светлина. Емил Фишер доби синтетично нуклеинова киселина, като съчлени теофилин, глюкоза и фосфорна киселина. Това бе находка, която той публикува три години преди смъртта си и която показва, че групата на пурина не е преста­вала да го интересува.
Вторият етап на Емил Фишеровата творба съставя изучването на групата на въглехидратите и ензимите. Това изучване обема главно периода от 1884 г, до 1894 г. Но и до края на жи­вота си Емил Фишер не е напущал тая своя любима група: по­следната му публикация е синтеза на глюкозиди съдържащи цианова група. При изучване въглехидратите се прояви най-вече гения на Емил Фишера: една спойка от углъбена мисъл и творческо предчувствие, със сръчност и методичност на експериментатора.
Началото на Емил Фишеровите изследвания на групата на въглехидратите съставя основното проучване четирете природни хексози: глюкозата (гроздената захар), фруктозата (овощната захар), галактозата и сорбозата. Като приложи фенилхидрацина като средство за получаване на разтворимите фенилхидрацони и нераз­творимите озацони, той намери метода за разделяне на захарите. След това, тия захари той подложи на откисление, окисление, рацемизация, разделяне, образуване химически комплекси и превръ­щания. Цял мир от факти и прояви съставят тия изучвания на Емил Фишера. През 1890 г. достига своята цел: синтеза на естествените захари. Пътя, който следва бе в схема следния: излазя от акролеиндибромид или от глицерин алдехид, които с формалдехид дават алфа-акроза—рацемична фруктоза, която той раз­дели на нейните оптически компоненти. Емил Фишер доби 50 изкуствени захари; от 16-те стереоизомерни алдохексози, които теорията предвижда, той синтезира 13-те ! Доби хептози, октози, нонози. На 1894 г. даде своята „Морфология и систематика на за­харите“. След това почна изследвания върху дизахаридите, които са глюкозиди на монозахаридите. Намери, при тия си изследвания, съотношенията, които съществуват между стериоизомерната кон­фигурация на захарите и ензимното действие и изказа своя закон за подобието между ензима и веществото върху което той дейст­вува, както между ключа и ключалката : за всеки ключ трябва определена форма ключалка, както за всеки ензим — определена стереоизомерна подреда: „das zwischen den Enzymen und ihren Аngriffsobjekten eine Аehnlichkeit bestehen muss, wen Reaktion er- folgen soll".
Емил Фишер прекъсна своите изследвания на въглехидратите до скорбялата и целулозата, защото не можа да прескочи границата между кристалоидните моно-и дизахариди и колоидните полизахариди и защото вследствие 12 годишното работене с фенилхидрацин бе добил хроническо отравяне от тая силна отрова, което бе застрашило и по-нататъшна работа с него. Но към края на живота си Емил Фишер е обмислял да почне изучване скорбялата и целулозата, а така също и мастите.
Трети етап от делото на Емил Фишер съставя неговия грандиозен труд от разработка на амино-киселините, полипептидите и протеините. Тука е и неговата всемирна прослава.
С изнамирането на своята „естерна метода“ за разделяне разните амино-киселини, които се намират в хидролизния продукт от белтъчините, Емил Фишер даде средства за устано­вяване от какви градивни камъни е съставена сложната постройка на белтъчините (протеините). След това той намери метода за свързване на отделните амино-киселини в такива комплекси, които наподобяват, а на много места са индентични, на естествено на­миращи се подобни комплекси в белтъчините. По тоя начин той доби своите полипептиди, дето достигна да свърже до 18 ами­но-киселини в един полипептид. Някои от тия полипептиди имат вече от характерностите на белтъчините: цветни реакции, отнасяния същи към ензими и ферменти, питателна стойност и др. И тука, обаче, прехвърляне от кристалоидно в колоидно състояние на тия синтетични продукти не се отдаде на смелата мисъл и веща ръка на Емил Фишера.
Цената на Емил Фишеровото изследване групата на белтъчините е голяма: разбра се, че и най-висшите продукти на жи­вата органична синтеза, каквато представляват белтъчните тела, са резултат на химична синтеза, която не крие нищо качествено отделно от най-простия и достъпен за възпроизвеждане хими­чески процес и че принципиално синтезата на белтъчините е проблем разрешен.
Четвърти и последен етап в делото на Емил Фишер са неговите синтези в групата на депсидите, лишийните и дъбилните вещества. Тия си синтези той извърши в сътрудничество с Karl Frendenberg и със сина си Hermann Fischer. Депсиди Емил Фишер нарече деривати на фенолкарбоновите киселини. Напр., такова съединение е депсида на р-оксибензоената киселина:

НО . С6Н4СО-О. С6Н4 . СООН

Още при своите изследвания с тирозина (р-окси-фенилаланин) у Емил Фишера възниква идеята за строежа на депсидите. Някои от тия депсиди се намират в лишеите, напр.: леканорова киселина, еверинова киселина и др. Той ги възпроизведе син­тетично. След това углъби своето проучване върху дъбилните вещества и намери, че те представляват естерни съединения ме­жду глюкоза и фенилкарбонови киселини, или депсиди. Напр, 1-галоил-глюкозата, която Ем. Фишер доби синтетично, се указа иден­тична с дъбилното вещество извлечено от киселия трън и на­речено гликогалин. При тия синтези, на Емил Фишера се удаде да синтезира депсид, комплекс от 426 атома, с 4021 моле­кулно тегло:

С222Н144О58N4J2

Това е първата пълна синтеза на високомолекулно органично съединение, което се намира и готово в природата, като продукт на жизнената дейност на растителната клетка. Емил Фишер бе близо да разреши големия проблем, който на два пъти се из­пречи срещу победния ход на неговата смела замисъл: да син­тезира колоидно тяло, което се намира като продукт в при­родата.
Ето това е в общи, крайно недостатъчни черти делото на най-големия органик-химик, който обогати органичната химия и много близки до нея страни от биологията, с цели новооткрити области от факти, методи, закони. Емил Фишер, подобно на Пастйора, не обичаше да прави хипотези, но също като него създаде метода в науката, което е присъщия белег на неговия гений. 

*

Като човек Емил Фишер е обладавал: любов към истината, предпазливост в заключенията, строга методичност, работоспособност. Като университетски преподавател, той е бил любим професор, който със своето слово е приковавал внима­нието и е очаровал слушателите си.
При другарска беседа се е отличавал с хумор, човечно весело отнасяне, без високомерие. Винаги любезен и мил, с детска душа. Движел се е между художниците по-вече, отколкото между своите колеги-професионалисти. Със студентите, както и към своите сътрудници е имал другарско отнасяне. На Емил Фишера не е била позната завистта — тоя червей на малодарните — а с всички сили е поощрявал любов към труда и ис­тината и се е радвал с цяла душа на всяко ново откритие и успех на колеги и ученици. Голяма част от своето състояние той завеща на Берлинската Академия на Науките за фонд, от които да се премират млади учени.

____________


Статията е публикувана в сп."Химия и индустрия", год. 11 /окт. 1923 г., кн.1/ стр. 1-5

Изглед на оригиналната статия в списанието 

















Подготви за печат: КРИСТИАН КОВАЧЕВ